Olejki do włosów

Olejki do włosów mają wielowiekową tradycję. Stosowano je już w starożytności, Hinduski czy Egipcjanki stosowały tę metodę w celu ochrony włosów przed czynnikami zewnętrznymi, wzmocnienia ich kondycji i nadaniu zdrowego wyglądu.

Olejki do włosów mają za zadanie naprawić wszelkie mikrouszkodzenia włosa – zarówno na jego powierzchni, jak i w wewnętrznej strukturze, a ich skład pozwala dotlenić komórki, sprawiając, że włos stanie się bardziej żywy, sprężysty i elastyczny.

Olejki do włosów chronią włos, zapobiegając utracie wody, a tym samym przesuszeniu. Stosowane regularnie podkreślą ich naturalne cechy – blask, koloryt, skręt loków, nie pozwalają im się puszyć, jeśli mają do tego skłonność – obciążając włosy i nadając im grubości. Przyjrzyjmy się ich działaniu i poznajmy rodzaje olejków do włosów, co pozwoli dopasować konkretny produkt do cech naszych włosów.

Olejki do włosów

Lazartigue  Huile Des Reves suchy olejek  odżywiający 50 ml Lazartigue Huile Des Reves suchy olejek odżywiający 50 ml
Producent: Lazartigue
Cena:

158,40 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 00 ml = 316,80 zł )
szt.
zobacz więcej
Leonor Greyl L'Huile Secret De Beauty  olejek do pielęgnacji włosów i ciała 95 ml Leonor Greyl L'Huile Secret De Beauty olejek do pielęgnacji włosów i ciała 95 ml
Producent: Leonor Greyl
Cena:

156,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
( 1 00 ml = 164,21 zł )

Cena regularna: 195,00 zł

Najniższa cena: 195,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Olejki do włosów – dla kogo i po co?

Olejki do włosów w znaczny sposób może wpłynąć na kondycję włosów. Szczególnie polecane są przy włosach suchych, łamliwych, kruchych i szorstkich. Często zapominamy, że skóra głowy naturalnie wytwarza łój, który ma za zadanie pielęgnować nasze włosy. Jeśli z jakiejś przyczyny tego łoju jest za mało, włosy stają się suche, matowe, kruche, niestety łatwo się łamią i rozdwajają. Dlatego też olejowanie włosów poleca się szczególnie osobom, które mają włosy zniszczone, łamliwe i kruche, ale polecane są również dla przywrócenia pełnego połysku i elastyczności włosa. Olejki do włosów chronią je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – słońca, suchego powietrza, zanieczyszczeń oraz niwelują utratę wilgoci.

Wprowadzając olejowanie do swojej rutyny możemy cieszyć się zdrowymi, nawilżonymi, sprężystymi włosami, bez znaczenia, jaki typ włosów posiadamy i w jakiej są kondycji. Możemy je stosować na wszystkich rodzajach włosów, jednak przy włosach farbowanych warto zwrócić uwagę, aby olejek nie wpływał na wypłukiwanie koloru lub zmianę odcienia. Szczególnie korzystne jest olejowanie włosów rozjaśnianych, gdyż czasem są zniszczone i potrzebują wzmocnienia. Istnieje wiele metod olejowania, które odpowiedzą na nasze aktualne potrzeby, zabieg może być stosowany na całej długości włosa, na same końcówki i/lub skórę głowy.

Włączenie tej metody do naszej codziennej rutyny pozwoli:

  • Wzmocnić cebulki i przyspieszyć wzrost włosa.
  • Wzmocnić i odżywić włosy, chronić końcówki przed rozdwajaniem.
  • Uregulować wydzielanie sebum.
  • Zapobiec wypadaniu włosów.
  • Przyspieszyć regenerację włosów.
  • Leczyć schorzenia skóry, w tym łupież.
  • Chronić włosy przed negatywnym wpływem zewnętrznych czynników.
  • Nadać włosom blask i połysk.
  • Łagodzić podrażnienia skóry.
  • Ułatwić rozczesywanie

Metody olejowania i stosowane olejki

Aby cieszyć się pozytywnymi efektami olejowania włosów, trzeba zwrócić uwagę na kondycję włosa oraz dobrać odpowiednią metodę pielęgnacji. Należy wziąć pod uwagę porowatość włosów, a także właściwości i specyfikę stosowanego oleju. Trzeba również pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach. Do olejowania można wykorzystywać tak samo profilowane, kosmetyczne olejki do włosów, jak spożywcze: oliwka z oliwek, olej słonecznikowy, rzepakowy czy lniany.

Olejki do włosów – pięć najczęściej stosowanych:

  •   Olej arganowy – regeneruje, nawilża, wygładza, chroni przed czynnikami zewnętrznymi, jest bogaty w witaminę E, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty.
  •   Olej rycynowy – wzmacnia cebulki włosów (często stosowany również na rzęsach i brwiach), przyspiesza ich wzrost, zapobiega wypadaniu, bogaty w witaminę E, kwas rycynolowy i kwas oleinowy.
  •   Olej kokosowy – chroni i odżywia, zapobiega negatywnym wpływom zewnętrznym, bogaty w witaminy E i K, kwas laurynowy i kaprylowy.
  •   Olej z pestek winogron – regeneruje, nadaje połysk, nawilża i wygładza, chroni przed uszkodzeniami, bogaty w witaminę E.
  •   Olej ze słodkich migdałów – wzmacnia, odżywia, wygładza, bogaty w witaminy A, E oraz D, minerały i kwasy tłuszczowe.

Metody olejowania różnią się między sobą, istnieje kilka najczęściej stosowanych technik:

Olejowanie na sucho – aplikujemy olej na suche i nieumyte włosy, rozprowadzamy go równomiernie, omijając przy tym cebulki i skórę głowy. Włosy nie powinny być obciążone żadnymi specyfikami – żelami, piankami, lakierami, ponieważ olejek musi mieć wolną drogę do struktury włosa. Olejek pozostawiamy na włosach od 1-3 godzin, a przy zniszczonych włosach nawet na całą noc.

Olejowanie na mokro – aplikujemy olej na lekko mokre lub wilgotne włosy (pozbawiamy je nadmiaru wody, która mogłaby spłynąć razem z olejkiem), rozprowadzamy olejek równomiernie na całej długości włosa, można włosy zawinąć w czepek lub owinąć ręcznikiem, gdyż w cieple włosy lepiej chłoną olej. Olejowanie na mokro powinno trwać minimalnie 30 minut, a maksymalnie do kilku godzin – zależnie od stanu włosa.

Olejowanie na mokro w misce – w misce umieszczamy wodę i olej, zanurzamy w nich włosy na kilka minut, 2-3, po czym wynurzając je, subtelnie odciskamy wodę. Nakładamy warstwy ochronne – czepek foliowy i owijamy głowę ręcznikiem. Trzymamy miksturę na włosach przez około pół godziny, ale możemy dłużej, jeśli wymaga tego kondycja włosa.

Olejowanie włosów, a dobór olejku pod ich porowatość

Przy dobrze olejku największe znaczenie ma porowatość włosów. Porowatość to nic innego jak zdolność włosa do przepuszczania powietrza, wody oraz substancji odżywczych przez jego strukturę. To właśnie od stopnia porowatości zależy, który olej będzie dla włosa najbardziej odpowiedni. Oto jak wygląda ta zależność dla różnych rodzajów włosa:

Włosy niskoporowate

Najlepiej działają na nie oleje nasycone jak olej kokosowy, z pestek słonecznika, masło shea czy masło mango. Przy włosach tego rodzaju należy stosować niewielkie ilości oleju, gdyż są skłonne do zbytniego obciążania.

Włosy średnioporowate

Najlepiej działają na nie oleje jednonienasycone jak olejek rycynowy, arganowy, śliwkowy, olej z pestek moreli, z baobabu czy orzechów laskowych.

Włosy wysokoporowate

Na ten rodzaj włosa można stosować większość olejów, ponieważ nie są podatne na obciążenia. Dobrze na nie działają olej lniany, słonecznikowy, śliwkowy, olej z pestek winogron czy nasion bawełny.

Podsumowanie

Olejki do włosów stosowane systematycznie pozwalają osiągnąć rewelacyjne efekty. Przy odpowiednim dostosowaniu do struktury włosa pozwalają wydobyć jego blask i sprężystość. Olejki do włosów pozwalają wzmocnić strukturę włosa, pobudzić go do wzrostu, nawilżyć i odżywić. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie olejki do włosów można jednocześnie stosować na skórę głowy – trzeba tutaj kierować się wskazaniami producenta. Odpowiednio zastosowane przyniosą naszym włosom wiele korzyści.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl